Zpětné nebo dopředné plánování (Backward or forward scheduling?)
Jaké jsou metody zpětného a dopředného plánování? Jak zvolit jednu z nich a jaký to bude mít dopad na váš denní výrobní plán? Která funguje lépe? V tomto článku porovnáme zpětné a dopředné plánování a pokusíme se na tyto otázky odpovědět.
Dopředné plánování
(Forward scheduling)
Dopředné plánování zahájí novou úlohu na pracovišti, jakmile je dokončena předchozí. Výsledný plán dokončí všechny úkoly co nejdříve, některé i předčasně a doplní zásoby.
Podsestavy, ze kterých se skládají finální sestavy, jsou dokončeny v různých časech. Kvůli tomu bývají práce na finálních sestavách často nedokončeny. Zdroje jsou využívány v maximální možné míře.
Tento režim funguje pouze pro krátkodobé plánování. Jistě nyní nechcete zahájit výrobu kvůli zakázce, jejíž termín je za 6 měsíců.
Zpětné plánování
(Backward scheduling)
Zpětné plánování se řídí termínem požadavků a plánuje zakázky tak, aby byly dokončeny „přesně na čas“. Tato metoda plánování minimalizuje nedokončenou výrobu a zásoby.
Plán komponent z nichž jsou složeny sestavy je synchronizován. Zdroje se využívají, jsou-li potřeba, takže v plánu zůstavají mezery v rozvrhu zdrojů, které nejsou úzkým místem (non-bottleneck).
Tato metoda funguje jak pro krátkodobé plánování, tak i pro plánování střednědobé či dlouhodobé.
Kterou metodu vybrat?
Je všeobecně uznáváno, že metoda zpětného plánování vede k lepšímu plánu. I přesto se spoustě společností nedaří plánovat tímto způsobem…
Proč? Důležitým výstupem plánu pro stroje a operátory je „seznam toho, co dělat dále“. Zpětné plánování ponechává mezery v rozvrhu zdrojů, které nejsou úzkým místem, což plánovačům vadí: „Zdroj je dostupný, proč jej nechávat nečinný?“
Výsledkem je, že společnosti bez plánovacího nástroje, který jim umožňuje porozumět plánu a správně jej interpretovat, často využívají metodu dopředného plánování.
Plánovací algoritmus APSOLUT!
Plánovací algoritmus APSOLUT! kombinuje techniky dopředného i zpětného plánování.
Začínáme zpětným plánováním pro každý požadavek počínaje jeho termínem. V tomto režimu zpětného plánování počítáme s vhodnými bezpečnostními časy a bezpečnostním množstvím. Díky nim je zajištěno odesílání objednávek zákazníkům včas, i když věci neprobíhají přesně podle plánu.
Pokud není v rámci zpětného plánování nalezen materiál a kapacita pro včasné dodání zakázky, dojde ke změně na dopředné plánování, kdy je zakázka naplánována co nejdříve s minimálním zpožděním dodání.
V plánu APSOLUT! se mohou zdroje, které nejsou úzkými místy, zdát v krátkodobém horizontu nevyužité. Jedná se o naprosto normální situaci pro zdroje, které nejsou úzkým hrdlem (viz teorie omezení). Je pak na plánovači, zda ponechá zdroj nečinný, jak bylo plánováno, nebo již provede příkaz, který algoritmus naplánoval na později.
Volitelně můžeme nakonfigurovat algoritmus tak, aby vynechal fázi zpětného plánování. Dostaneme tak plán, který využívá pouze dopředné plánování. Toho lze využít například k určení co nejdřívějšího možného data nové zakázky.
Článek byl převzat a volně upraven s laskavým svolením autora (Johan De Taeye).